Jak hacknout kvalitu života?
Autorka bestselleru Hoř pomalu a zakladatelka známého Systers.bio se věnuje holistickému a inovativnímu přístupu k ženskému zdraví,
well-beingu a dlouhověkosti. Její vizí je propojovat moudrost žen všech generací, posilovat jejich postavení prostřednictvím vzájemné
spolupráce a podporovat jejich spokojenost a sebevědomí. Věří totiž, že v konečném důsledku právě tato cesta prospívá nejen ženám a
jejich rodinám, ale celé společnosti a ekosystému. Victoria o biohackingu jen nemluví, biohacking žije. Provází ji na každém kroku k vyšší efektivitě, zdraví i radosti a máme radost, že druhou přednášku z cyklu Kvalita života, povede právě Victorie.
Pro někoho roztodivné pilule, panely s červeným světlem, speciální brýle, pro druhé koupačka v jarním potoce či sametové fazole. Jak byste pojem biohackingu představila někomu, kdo jej slyší poprvé?
Biohacking je v poslední době často interpretován různými způsoby, některé z nich jsou blíže realitě, jiné spíše zavádějící. Samotný název napovídá, že se jedná o biologii (bio) a "hacking" – tedy optimalizaci či vylepšení nějakého systému. Zjednodušeně řečeno, biohacking znamená snahu optimalizovat naše tělo a mysl, abychom dosáhli maximálního zdravotního potenciálu. Pro člověka, který o biohackingu nikdy neslyšel, bych ho popsala jako synonymum holistického přístupu ke zdraví, tedy přístupu, který se dívá na člověka jako na celek. Biohacking se opírá nejen o preventivní a precizní medicínu, ale je to i životní filosofie, která kombinuje vědecké poznatky, moderní technologie a moudrost starodávných kultur. Nejde o trend, ale o životní styl, který má jasný směr a systém.
V jednom rozhovoru jste zmínila, že dílčí biohackerské aktivity v našich životech z nás ještě biohackera nedělá. Jak byste představila svůj běžný den někoho, kdo v tomto odvětví dosáhl značného renomé a téma zdařile popularizuje? Co vlastně znamená být full-time biohacker?
Rozdíl mezi zdravým životním stylem a biohackingem je často jemný, ale podstatný. Biohacker není jen člověk, který se snaží žít zdravě, ale někdo, kdo neustále pracuje na optimalizaci svého těla a mysli. Nejde jen o to, mít chytré hodinky, které měří tep nebo spánek, ale o hlubší sledování a analýzu, jako jsou pravidelné krevní testy či měření různých biochemických markerů. Biohacker je svým způsobem vlastní lékař, vědec a objevitel, který přebírá plnou zodpovědnost za své zdraví. Sleduje jak racionální, tak i intuitivní stránky své existence a propojuje je do jednoho celku. Biohacking je cesta hledání rovnováhy mezi vědou, daty a intuicí, což vytváří harmonii nejen v těle, ale i v životě.
Dobře jste poznamenala, že na biohackingu si člověk může vypěstovat závislost. Sám jsem si podobnou vypěstoval na jednom nástroji měření kvality spánku. Jak si zachovat chladnou hlavu?
Udržet si chladnou hlavu je jednoduché – zkuste chladovou terapii! Každý máme svou cestu, a právě v tom je biohacking jedinečný. Někteří lidé mohou být více zaměření na měření a sledování dat, jiní naopak preferují intuitivní přístup. Důležité je, že se na této cestě vyvíjíme. Já sama jsem měla období, kdy jsem byla závislá na technologiích a měření, ale bylo to pro mě důležitým krokem. Uvědomění si této závislosti je již samo o sobě pokrokem. Mnoho lidí se na takovou úroveň sebepozorování ani nedostane, takže už jen to, že se člověk začne pozorovat, i když třeba jen skrz externí zdroje, je skvělé.
V aktuálním ročníku Klánovické akademie se věnujeme fenoménu kvality života, jak může biohacking přispět k jejímu zvyšování?
Biohacking mi osobně změnil život a ovlivnil i mnoho lidí kolem mě. Díky jeho metodologii a principům si můžeme vytvořit systém, který nás podporuje, zvláště v náročných obdobích. Biohacking nám umožňuje vidět širší souvislosti, chápat vlastní tělo a nebýt závislí jen na externích autoritách. Každý z nás má jinou cestu, a i když můžeme na chvíli uvíznout nebo se vrátit zpět, důležité je, aby nás tato cesta bavila a podporovala naše zdraví – nejen fyzické, ale i mentální. Biohacking také připomíná, že stejně jako se staráme o své tělo, musíme pečovat i o naši planetu, která je naším jediným domovem.
Věnujete se především biohackingu u žen, je nabídka na trhu dostatečně diferenciovaná, aby respektovala jedinečnosti obou pohlaví?
Trh biohackingu je stále primárně zaměřen na mužskou fyziologii. Já sama jsem prošla biohackingem, který nebyl vždy přizpůsoben potřebám žen, což může být někdy až nebezpečné. Z těchto zkušeností jsem vytvořila systém, který respektuje specifické potřeby žen. Ženské tělo je mnohem komplexnější a je potřeba k němu přistupovat jinak než k mužskému. Z tohoto důvodu jsem se začala obracet i k moudrosti původních kultur, které dokážou nabídnout jiný úhel pohledu, a kombinovat jejich poznatky s moderní vědou.
Segment výživových doplňků je celosvětově jedním z nejvíce rostoucích a různé pilule slibující dlouhověkost dnes zaplňují i police velkých obchodních domů. Jak lze ještě rozlišit, co je marketing a co nám skutečně pomáhá? Poradila byste nám nějaký důvěryhodný zdroj, jak se v tomto světě zorientovat
Doplňky stravy jsou, jak už název napovídá, pouze doplňkem. Neměly by tvořit základ našeho zdraví. Bez silného základu v podobě správných návyků a zdravého životního stylu nás samotné doplňky nezachrání. Jak se v tomto světě vyznat? Sledujte, kdo stojí za produktem – jaký tým nebo projekt ho vytváří. My v Systers klademe velký důraz na výběr surovin a kvalitu, ale i tak někdy nedokážeme vystopovat všechny detaily. Pokud nejste v tomto oboru zběhlí, najděte si někoho, komu důvěřujete, a spoléhejte se na jejich doporučení. I to však vyžaduje velkou opatrnost.
Moc hezky jste v jednom rozhovoru popsala, jak důležitý je holistický pohled na biohacking a jak důležitá je především rovnováha mezi kritickým myšlením a otevřenou hlavou. Můžete přiblížit, o co jde?
Pokud se člověk spoléhá jen na data a vědu, jednou narazí na hranice, za které ho to nepustí. Na druhou stranu, přílišná důvěra jen v intuici může vést k tomu, že přehlédne objektivní zdravotní problémy. Důležité je najít rovnováhu – kombinovat vědu a intuici. Tento přístup nám umožňuje lépe porozumět svému tělu. Přírodní národy, jako například Arhuacos a Kogi z Kolumbie, či kmen Huni Kuin v Brazílii, které dojíždí i k nám do České republiky, nám mohou nabídnout hlubokou moudrost, kterou naše moderní společnost často opomíjí. Jejich porozumění přírodním zákonitostem je nejen inspirativní, ale pro západní společnost velice užitečné.
Jak se bránit tzv. ezo šmejdům, kteří mnohdy právě pod nálepkou biohackingu parazitují na nemocných lidech a zneužívají jejich zoufalství?
Tohle je velký problém, který s růstem biohackingu bohužel narůstá. "Ezo šmejdi" často využívají zoufalství nemocných lidí a nabízejí jim produkty nebo služby, které mají daleko od skutečné pomoci. Odlišit pravdu od lži chce trochu praxe, nebo právě pár lidí či projektů, kteří informace na tomto trhu dokáží filtrovat. Zde v České republice bych doporučila hned několik zdrojů. Jeden z nich je podcast a cokoliv co dělají kluci z Brain We Are, Adam Raw, Adam Česlík, Libor Mattuš nebo budoucí hvězda Fanda Knobloch. Co se týče obsahu pro ženy, tak jsou to za mě určitě Systers, Helena Máslová, podcast plodné hovory, meditace od Aničky Vašinové, projekt Lunafly a cokoliv, co tvoří Lenka Ptáčníková. To jsou za mě projekty a lidi, kteří vím, že biohackingem žijí, ověřují si informace a dokážou je velice efektivně filtrovat. Nicméně projektů a lidí je zde mnohem více a to mě těší. Ze zahraničních zdrojů jsou to například Andrew Huberman a jeho podcast, Bryan Johnson, Teemu Arina, ohledně planetárního zdraví je to Zach Bush a co se týče ženského zdraví, tak je to Dr Rhonda Patrick nebo projekt Her Biorhythm.
Jaká biohackerská technika nebo přípravek vás nejvíce překvapily?
Nejvíce mě překvapila technologie Neurovizr a postbiotika, kterou nyní uvádíme na trh. Neurovizr mě po prvním použití fascinoval tím, jaké stavy vědomí jsem s jeho pomocí dokázala dosáhnout. Co se týče postbiotik, byla jsem překvapená jejich okamžitým vlivem na střevní mikrobiom a celkový organismus. Oba produkty mě ohromily svou efektivitou a rychlostí účinku.
Jaká bude budoucnost na poli biohackingu? Dokážete si představit větší integraci technologií do monitoringu a řízení zdraví nebo nás naopak čeká návrat k přírodě?
Krásná otázka, děkuji za ní. Myslím si, že to bude obojí, protože se tyto směry navzájem podporují. Vidím svět, který bude v souladu s přírodou a s technologiemi. Vidím města a státy, které jsou designovaná pro život, pro kvalitu života jak lidí, zvířat, tak i rostlin a celkové krajiny. Proto jsem se odstěhovala do Mariánských Lázní. Toto město patří do UNESCO lázeňských měst a vyhrálo první místo. Je to město, které má ohromný potenciál být prvním městem dlouhověkosti, zdraví a celkového well-beingu v naší zemi. Jakmile vznikne první takové město, které v sobě bude mít integrovaný zdravý systém, mohou nastat větší systémové změny v celé zemi. Tento systém bude postavený na lázeňství, preventivní a precizní medicíně. Precizní medicína bude v sobě mít zabudované právě různé technologie, které nám v první řadě mohou pomoci získat co nejvíce objektivní diagnostiku a díky ní nastavit chytře strategie a intervence, které budou nadesignované pro daného člověka individuálně. Nicméně samotné technologie nebudou tak efektivní z dlouhodobého hlediska. Jakmile se člověk dostane zpátky do kontextu svého každodenního života, je potřeba aby udělal patřičné změny, aby jeho zdraví dále kvetlo i mimo lázně, či mimo léčbu a terapie. Proto bude klíčové pracovat i s místní krajinou, s principy přírody a pomoci lidem si vzpomenout na to, co dávno zapomněli a to sice, že jsme všichni navzájem propojeni a že příroda je něco, z čeho všichni pocházíme.
_____
Pavel Jankovský