Klánovická akademie úspěšně završila první rok své existence

Sešli jsme se dnes se dvěma velmi inspirativními dámami, Andreou Dubovskou a Taťánou le Moigne, které stojí za projektem Klánovická akademie. Spolu s Pavlem Jankovským přišly před rokem touto dobou s myšlenkou vzdělávací platformy, postavené na základě inspirativních vzdělávacích akcí určených pro posluchače napříč generacemi. Dalším vytyčeným cílem pak byla finanční a programová podpora Kulturního centra Beseda, i všeobecného kulturního rozvoje v Klánovicích.

Foto: Ondřej Uher

Od té doby se toho událo opravdu mnoho, a jak již většina Klánovických ví, nezůstalo zdaleka jen u původní vzletné myšlenky. Za nedlouho světlo klánovického světa spatřila první vlaštovka v podobě ročního desetidílného seriálu přednášek, pod taktovkou věhlasného zahradního architekta Ferdinanda Lefflera a jeho hostů. Před nedávnem se k triu zakladatelů přidala i Jana Pexová.

První rok je velmi úspěšně za vámi, můžete nyní našim čtenářům prosím prozradit, jak celá myšlenka Klánovické akademie vznikla, a především, jak se vám podařilo ji tak úspěšně uvést do života?

Andrea Dubovská: Po posledních volbách, na podzim 2022, jsem byla přizvána do Komise pro kulturu, a to do role její předsedkyně. Když jsem podrobněji pronikla do oblasti kultury v Klánovicích, zjistila jsem, že mimo KC Beseda, kterou krátce před tím převzala Jana Pexová, není moc na čem stavět. Kromě toho jsem zcela postrádala edukační rozměr kulturních akcí,  ideálně v multigenerační rovině. KC Beseda se v té době také potýkala s nevelkou návštěvností, a ruku v ruce s ní i s poměrně dramatickým nedostatkem financí. Začala jsem tedy uvažovat, jak obohatit kulturní život v Klánovicích o vzdělávací akce, přivést do KC Beseda nové a staronové publikum a zároveň finančně pomoci KC Beseda. Oblast vzdělávání mě dlouhodobě zajímá a baví a řada Klánovičáků si jistě vzpomene např. na mnou pořádané vlastivědné vycházky pro děti a jejich rodiče. 

Taťána le Moigne: Klánovice jsou opravdu unikátním místem, s výjimečnými podmínkami pro naplnění vysoké kvality života. To vám řekne každý, kdo někdy bydlel v jiné městské ctvrti. Ať už v Česku nebo i v zahraničí. Kombinace lesa, vlaku, prvorepublikové atmosféry a rezidenčního charakteru obce se skvělou občanskou vybaveností, to je skutečně výjimečná kvalita prostředí a kvality života, kterou zde máme. Je v zájmu nás všech o obec pečovat a přispívat k jejímu rozvoji. Sem patří i kvalitní komunitní život. A bohužel zde je kámen úrazu. Moje babička chodívala tančit do Klánovických lázní nebo do Smolíka. Dnes nejen, že Klánovice nemají taneční sál, ale nemají ani kulturní či multifunkční prostor, který by důstojně navázal na odkaz otců zakladatelů Klánovic a rovněž odpovídal potřebám 21. století. Na myšlenku Klánovicke akademie nás přivedla neutěšená návštěvnost KC Beseda. Viděli jsme, jaký zájem vyvolal první ročník Klánovických zahrad a rozhodli jsme se tedy vyzkoušet, zda by byl apetit přijít do kina nejen za zábavou, ale take za vzděláváním. Oslovili jsme Ferdinanda Lefflera, zda by byl otevřen celoroční spolupráci. A povedlo se. Projekt si vzala pod patronát Andrea a domluvila s Ferdinandem exkluzivní soubor přednášek, který vznikl výhradně na míru pro Klánovice. Jeho cílem bylo navázat na Klánovické zahrady a vytvořit atraktivni celoroční vzdělávací program pro milovníky zahrad všech generací. A samozřejmě naplnit Besedu.

Pokud vím, nejednalo se o program zaměřený čistě na soukromé zahrady, ale také na veřejný prostor?

Foto: Ondřej Dufek

Andrea Dubovská: Ano, veřejný prostor je pro nás stejně formující a pro kvalitu našich životů stejně zásadní, jako naše zahrady. A toto se také promítlo do zadání Ferdinandovi Lefflerovi a následně do jeho přednášek. Sama jsem se do Klánovic dostala před 18 lety. Nejdříve jsme sem jezdili s manželem na výlety z Prahy 6, kde jsme tehdy bydleli, a vlastně jsme si to tady postupem času vysnili. Že se tento sen stal pro mne a moji rodinu později skutečností, doteď vnímám jako velké štěstí, a ráda bych proto svým dílem přispěla místní komunitě. Mým cílem je proto co nejvíce rozvíjet Klánovice a jejich potenciál, který je opravdu obrovský. Rádi bychom v tomto duchu v rámci Klánovické akademie také zapracovali na kultivaci místní komunity, a to byl i jeden z cílů série zmiňovaných přednášek. Věřím, že se nám to postupně daří.

Taťána le Moigne: Přesně tak. Nechtěli jsme, aby lidé zůstali jen zahledění do svých zahrad, ale chtěli jsme vyslat jasné poselství, a sice že jako klánovická komunita bychom se měla zajímat i spolupodílet na tom, jak vypadá nas veřejný prostor. Aneb Klánovice budou takové, jaké si je uděláme. Takže nedílnou součástí přednášek o zahradách bylo také rozšířit povědomí o tom, jaké jsou současné trendy v oblasti přístupu k veřejnému prostoru, a jak k jeho budoucí tvorbě může přispět místní komunita.

A jak tedy celou akci nyní sami hodnotíte?

Andrea Dubovská: Celý první ročník předčil naše očekávání. Akce Klánovické akademie navštívilo přes 800 diváků a její tržby pro KC Beseda dosáhly pro nás neuvěřitelných 290.848,- Kč. Jen pro srovnání uvedu, že roční příspěvek ze strany městské části pro KC Beseda je 500.000,- Kč, takže můžeme s velkou radostí konstatovat, že jsme ho naší činností navýšili o skoro 60%. Musím na tomto místě kromě Táni poděkovat dalším dvěma nepostradatelným členům našeho týmu, a to Janě, provozovatelce KC Beseda, zajišťující produkci akcí Klánovické akademie  a dále Pavlovi Jankovskému, který je s námi od samotného zrodu myšlenky Klánovické akademie, a který se stará o branding a marketingově komunikační část. 

Takže i z finančního pohledu se jedná o velmi úspěšné akce. To nebývá v kultuře ani ve vzdělávání úplně pravidlem?

Andrea Dubovská: Nebývá, a rozhodně to není jednoduché. Ráda bych se mýlila, ale podle posledních informací nelze z obecního rozpočtu ani z Magistrátu Hl.m.Prahy v nejbližší době očekávat žádné významnější finanční zdroje pro klánovickou kulturu. V tuto chvíli nevím ani o žádné nové dotaci, která by mohla finančně přispět na rozvoj klánovické kultury. Nezbývá tedy, než přemýšlet o tom, jaké další možnosti financování kulturních a vzdělávacích, mimo veřejných zdrojů, se nabízí. I zde tedy platí, jaké si to uděláme, takové to budeme mít. Pokud budeme spoléhat pouze na veřejné zdroje, budeme mít kulturu v kvalitě a kvantitě, která těmto omezeným zdrojům bude odpovídat. Proto jsme hned od začátku jako Klánovická akademie začali razit cestu mecenášství, tedy nabízet nejen běžné vstupné, ale i možnost zakoupení mecenášského vstupného.  Snažíme se tak kultivovat klánovickou společnost i tímto směrem a přirozeně ji vést k mecenášství. Mecenášství není jen o finanční podpoře, ale je považováno za znak společnosti, která si váží umění, vědy a kulturního rozvoje, což následně vede k rozvoji a obohacení komunity. Jsme velice rádi, že v rámci prvního ročníku prostřednictvím Klánovické akademie podpořilo KC Beseda, resp. klánovickou kulturu cca 30 mecenášů. Tímto jim za jejich osvícený přístup ještě jednou velice děkujeme. A pevně věříme, že v příštím roce se řady mecenášů rozrostou. Nově umožníme mecenášům přispět nejen v podobě mecenášských vstupenek na jednotlivé přednášky či jejich celý cyklus, kde je vstupné oproti běžnému vstupnému navýšeno, ale nabídneme i možnost přispět bez zakoupení vstupenky. Ukázalo se totiž, že jsou mezi Klánovičáky tací, kteří pomoci mohou a chtějí, ale nemají např. čas se přednášek účastnit. I Klánovická akademie chce pomoci a pomáhá, když každý měsíc daruje několik vstupenek seniorům nebo do škol. Sami pracujeme pro Klánovickou akademii samozřejmě bez nároku na odměnu. Nejde nám jako Klánovické akademii a priori o to, vydělat peníze, ale především o změnu myšlení společnosti. 

To jsou skutečně smělé cíle, a zároveň velké výzvy do budoucna. Jaké má Klánovická akademie další konkrétní plány pro nejbližší měsíce?

Foto: Ondřej Dufek

Taťána le Moigne: Po prvních čtyřech úspěšných přednáškách s Ferdinandem Lefflerem, to bylo loni někdy okolo Vánoc, jsme si začali pohrávat s myšlenkou, zda není čas zkusit mimo zahrad i některá další témata. Uspořádali jsme dva semináře na téma umělé inteligence (AI) a ukázalo se, že jsme opět schopni zaplnit sál Besedy, navíc úplně jinými lidmi, ze všech věkových vrstev, kteří jsou navíc schopni se aktivně zapojit do debaty na dané téma. Další úspěch, který následoval, byla akce s Karlem Kovářem, alias Kovym. Pro ty, kteří jeho jméno neznají doplním, že se jedná o jednoho z našich nejúspěšnějších youtuberů a vlogerů, je ale také moderátor, dabér, spisovatel, nebo edukátor. Fronta na jeho podpis, která se utvořila ještě před samotnou akcí, byla neuvěřitelná. Na akci nepřišli jen zástupci z řad generace jeho fanoušků, ale také jejich rodiče a prarodiče. Ani u výše zmiňovaných akcí nám nešlo jen o to, pobavit klánovické publikum. Jejich smyslem bylo především podpora naší komunity, maximální využití našeho krásného kina, a zážitek z mezigenerační diskuse o umělé inteligenci. Prostě taková  Komenského „škola hrou“. 

Andrea Dubovská: Vzdělávání a kultura kultivují společnost a komunitu. Takže ano, určitě budeme v akademii dále pokračovat a její aktivity rozvíjet. Pro další rok jsme si zvolili jako nosné téma kvalitu života obecně, ne jen skrze prostředí našich zahrad a domů, ale z pohledu různých dalších aspektů, které šťastný život tvoří. Do budoucna nechceme pokračovat jen cestou cyklu přednášek založených na jednom speakerovi, ale již dnes máme nasmlouváno několik opravdu velkých osobností a jmen, z různých segmentů veřejného života, jejichž přednášky a myšlenky mohou naše diváky obohatit. A věřte nám, bude to opravdu pestré!

Pojmy jako zdravý životní styl, kvalita života, well being, v současné společnosti slýcháme naštěstí stále častěji. Je opakovaně vědecky prokázáno, že nikoli naše geny, ale náš životní styl stojí za naším zdravím a věkem dožití. Jedním z klíčových faktorů je pak silná komunita a naše místo v ní. Vnímáte také toto téma, jako další nosné, pro vaše budoucí aktivity?

Taťána le Moigne: Určitě. Rádi bychom, aby se Klánovičtí aktivně zapojili do debat důležitých pro rozvoj obce. Jako třeba nedávná debata o úpravě prostoru kolem nádraží.  Samotné základy Klánovic stojí na promyšlené urbanistické koncepci, kvalitní architektuře, spojení rezidenčního bydlení s přírodou a zdravým prostředím. Je na nás, jestli budeme i nadále stavět jen na naší vyjímečné  historii, nebo projevíme aktivní zájem o obec a její koncepční rozvoj do budoucna. Rádi bychom proto naší prací posílili sounáležitost našich obyvatel s okolím, pozvedli štědrost a navázali na tradici mecenášství. Po 35 letech od revoluce zde máme pro setkávání Besedu a tělocvičnu, což je v kontextu historie Klánovic skutečně nedůstojné. Navíc za to fantastické kino vděčíme partě holek kolem Gábiny Šmerdové ze Šestajovic, které to tu před lety neskutečně odpracovaly. Trochu paradox, ne?

Co byste rády dodaly na závěr?

Andrea Dubovská: Jsme apolitické fórum, které se snaží komunitně, a opravdu apoliticky, Klánovice pozvednout. Jsme velice rádi, že si obec začala uvědomovat význam kultury a vzdělávání  pro komunitu. V průběhu roku proběhla řada investic do objektu KC Beseda. Ze strany některých představitelů obce vnímáme vděčnost a uznání za naši dobrovolnickou práci. Budeme rádi, když se se zástupci obce budeme více setkávat i na našich akcích a jsme připraveni jim býti partnerem pro diskusi o budoucím směřování a rozvoji Klánovic. Chceme ještě více finančně podporovat KC Beseda a kulturní ži;vot v obci vůbec, ale bez dobrovolných přispěvatelů to dokážeme těžko. Věříme, že druhý ročník Klánovické akademie bude ještě lepší, než ten právě končící a že vybraná témata zaujmou publikum napříč generacemi. 

Taťána le Moigne: Já bych chtěla velice poděkovat všem, kterým na Klánovicích záleží a kteří nemalou měrou přispívají k tomu, že se tu fajn žije. Velké poděkování rovněž patří jak klánovickým mecenášům, kteří nás podpořili (a pro nás to opravdu hodně znamená), ale též mým parťákům Janě, Andree a Pavlovi. Jsme tým, je nám vážně fuk, kdo koho volil, jde nám o Klánovice. A co bych si přála nejvíc? Novou urbanistickoou koncepci pro Klánovice, kterou společnými silami zrealizujeme. Skvělých architektů máme v Česku spoustu. A budoucnost, nikoliv minulost, je to, co můžeme společně ovlivnit.

Ondřej Uher

Previous
Previous

Umění žít

Next
Next

O zahradě s Ferdinandem